Yaratıcı yazarlık örnekleri… Yaratıcı yazma… Yaratıcı yazı… Yaratıcılık… Yazı… Kurgu… Kurmaca… Yazarlık… Yazarlık çalışmaları… Roman ve öykü yazarlığı… Yazarlığın ilkeleri… Yazma kuralları… Yazar ve yaratıcılık… Detaylar Dr. Korhan Altunyay‘ın yazısında.

yaratici-yazarlik-ornekleri

Yaratıcı Yazarlık Örnekleri

Yaratıcı yazma çalışmalarında, öğrenilen bilgilerin uygulamaya dökülmesi oldukça önemlidir. Yaratıcı yazı örnekleri verilerek öykü ve roman yazmaya güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Ortaya harika bir öykü çıkarmak, yeni bir düşünce ya da duyguyla romana başlamak için yaratıcılık becerisini geliştirmek lazımdır. Yaratıcı yazı örnekleri vermek için geliştirilmesi gereken yaratıcılık becerisi de üç şekilde geliştirilir:

  • Dış gözlem
  • İç gözlem
  • Okumak

Verdiğiniz örneklerin kaliteli bir ürün olmasını ancak yukarıdaki çalışmaları yaparak sağlayabilirsiniz. Dış gözlem, yaratıcı yazar adayının gördüğü ya da dahil olduğu olayları bir hayal ya da fikir etrafında anlatılmasıdır. Dış gözlem, bir yazar için benzersiz bir kaynaktır. Bahçe, pazar, sokak ve işyerinde insanların ilişkilerini gözlemlemek ve bunları yazıya dökmek yazarın daha kolay yazmasını sağlar.

İç gözlem

İç gözlem de yaratıcı yazı örnekleri vermek üzere kullanılabilecek bir girişimdir. Yaratıcı yazar, kendini gözlemleyerek yazmaya başlayabilir.

İç gözlem, kişinin travmalarının farkında olması, bilinçaltına attıklarıyla yüzleşmesi, duygusal hayatındaki sorunları analiz etmesidir.

Yaratıcı yazar, iç gözlem yaparak kendisine benzeyen bir karakter yaratabilir. Yaşadığı olayları üreteceği metinde kullanabilir. Bu da onun yazı hayatında zorlanmamasını sağlar. Çünkü bir yazar adayı, kendisini çok iyi tanır ve kendisi hakkında daha kolay yazabilir.

Okumak

Okumak da çok önemli bir kaynaktır. Yaşamı zenginleştiren kitaplar, aynı zamanda yaratıcı yazar adayının hayal dünyasını genişletir, ona yeni insanlar tanıtır, kendi varlığıyla ötekinin varlığı arasındaki mesafeleri görmesini sağlar. Bir temanın nasıl geliştirildiği, kurgunun teknik unsurlarının neler olduğunu, metnin kurulabilmesi için ne tür hazırlıklar yapılması gerektiğini ancak okuyarak öğrenebiliriz. Yaratıcı yazı örnekleri vermek üzere yapılabilecek en önemli girişimlerden biri olan okuma, yazarın fikir ve his dünyasını da genişletir.

Yaratıcı yazarlık atölyelerimize katılmak ya da bizimle iletişim kurmak için koraltunyay@hotmail.com elektronik posta adresine e-mail yollayabilirsiniz, 0-552-253-17-32 nolu telefona WhatsApp mesajı atabilirsiniz. Ayrıca atölye ilanlarımızı yaratici_yazarlık_egitimi Instagram adresinden takip edebilirsiniz.