Yaratıcı yazarlık online… Yazarlık çevrimiçi… Yaratıcı yazarlık çevrimiçi… Yazarlık kursu… Yazarlık atölyesi… Yazarlık çalışmaları… Yazarlık atölyesi… Online yazarlık… Çevrimiçi yazarlık kursu… Atölye çalışmaları… Yaratıcı yazarlık kursu online için bilmek istedikleriniz Dr. Korhan Altunyay‘ın yazısında…

yaratici-yazarlik-online

Yaratıcı yazarlık online

Çevrimiçi kurslar giderek yaygınlaştı. Özellikle Covid 19 salgınından dolayı pek çok sanat merkezi, kurs programlarını çevrimiçi yapmaya başladı. Bu, bir zorunluluk. Dönemin şartları bunu gerektirdi ne yazık ki. Ancak görüldü ki Zoom gibi teknolojiler kullanılarak pek çok farklı kurs, özellikle somut materyal gerektirmeyen çalışmalar online olarak yapılabiliyor. Yaratıcı yazarlık kursları da yüz yüze olmaktan çıkarak online olarak yapılmaya başlandı. Bunun en önemli nedeni, yaratıcı yazarlık çalışmalarının somut bir materyale dayanmamasıdır. Dille yapılan, dili malzeme olarak kullanan yaratıcı yazarlık çalışmaları çevrimiçi olarak rahatlıkla yapılabilir.

Çevrimiçi yaratıcı yazarlık çalışmaları

Çevrimiçi olarak yapılan yaratıcı yazarlık çalışmalarının pek çok farklı tarafı vardır. Bunları maddeler halinde sıralayalım:

  • Etkileşimli olarak gerçekleşmektedir.
  • Eğitmen, notlarını kolaylıkla herkesin göreceği biçimde ekrana yansıtabilmektedir.
  • Katılımcıların çalışmaları ekranda paylaşılarak diğer katılımcılar tarafından da değerlendirilebilmektedir.
  • Gerekirse çalışmalar belirlenen süreden daha fazla yapılabilmektedir.
  • Türkiye’nin, hatta dünyanın neresinde olunursa olunsun atölye çalışmalarına katılmak mümkündür.

Tüm bu özelliklerinden dolayı, belki salgından kurtulsak bile merkezler, yaratıcı yazarlık çalışmalarını Zoom ya da başka altyapılar kullanarak çevrimiçi olarak sürdürecektir.

Yazarlık nedir?

Türk Dil Kurumu‘nun çevrimiçi Türkçe sözlüğünde “yazarlık” sözcüğü iki farklı tanımla yer almaktadır:

“Yazar olma durumu, yazarın yaptığı iş.”

Yazarlık, kelimelere hükmetmek, kelimelerle yeni bir dünya inşa etmek, hem eğitici hem de kurmaca eserler yaratmak demektir. Yazmak, özellikle yaratıcı yazarlık bu işi yapanlar için bir terapi yöntemidir. Yazarlar, sadece yeni bir dünya inşa etmekle kalmazlar, aynı zamanda mutlu olacakları bir iş de yapmış olurlar. Bu yüzden yaratıcı yazarlık çalışmalarını belli bir amaç etrafında yapmak oldukça önemlidir.

Yaratıcı yazarlık atölyeleri

Siz de yaratıcı yazarlık atölyesine dahil olabilirsiniz. Yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek. Her ay yenisine başlanan yaratıcı yazarlık online atölyelerine katılmak için yapmanız gereken şey, koraltunyay@hotmail.com elektronik posta adresine yazmak ya da 0-552-253-17-32 nolu hatta WhatsApp üzerinden mesaj yollamaktır. Ayrıca yaratici_yazarlik_egitimi Instagram hesabını takip ederek çalışmalarımız hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kurmacanın Gizemli Dünyası Yaratıcı Yazarlık isimli kitabın yazarı Dr. Korhan Altunyay’ın verdiği yaratıcı yazarlık dersleri üç dönemi geride bıraktı. Yeni öğrencileriyle dördüncü döneme yakında başlayacak. Öykü ve roman yazmak isteyenler atölye çalışmalarımıza katılabilir.