Gölge yazar… Hayalet yazarlık… Ghost writer… Genişletilmiş editörlük… Gölge yazarlık Editörlük hizmetleri… Gölge yazarlar… Kitap yazdırma… Kitap yazma… Gölge yazarlık hizmetleri… Gölge yazarlıkla ilgili sorular… Merak edilenler… Hayalet yazar… Gölge yazar Dr. Korhan Altunyay bütün bu konuları sizin için yazdı…

golge-yazar

Gölge yazar, gölge yazarlık

Ghost writer olarak da bilinen gölge yazarlık, başkasının yerine yazmak anlamına gelir.

“Gölge yazar, yazmak isteyip de vakit bulamayan ya da yazma konusunda birtakım zorluklar yaşayanlar için kitap yazan kişilerdir.”

Başkasının yerine yazmak, gölge yazarın vekaleten yaptığı bir iştir. Yani kitap yazdırmak isteyen birisi gölge yazardan hizmet alarak kendi adına kitap yayımlayabilir. Peki bunları kimler yapar?

 • İşadamları
 • Siyasetçiler
 • Sanatçılar
 • Youtube fenomenleri
 • Doktorlar

Söyleyecek bir şeyleri olan, yaşam öyküsünü anlatmak isteyen, yaşama veda etmeden arkasında önce kendi adını taşıyan bir kitap bırakmak isteyen herkes hayalet yazarlarla çalışabilir.

Gölge yazarlar nasıl çalışır?

Her gölge yazarın çalışma tarzı farklıdır, ancak gölge yazarların tümü için geçerli olan genel çalışma prensipleri ve yöntemleri vardır. Bir fikri olan, yaşam öyküsünü kişisel gelişim kitabı olarak yazdırmak isteyen, başarılarını topluma aktarmak isteyenler gölge yazarlık hizmetleri alabilir. Genel olarak bir gölge yazar nasıl çalışır?

 • Evvela Dr. Korhan Altunyay’la iletişim kurmanız gerekir.
 • Hayalet yazar ile danışan, telefon görüşmesinden sonra detayları belirlemek için Zoom toplantısı yapar.
 • Danışan ne tür bir eser istediğini, bu eserin kaç sayfa olacağını, ne kadarlık bir sürede eserin eline geçmesini istediğini belirtir.
 • Takvim tespit edildikten sonra gölge yazar dosyayı hazırlar ve bu dosyada çalışmanın detaylarını yazar.
 • Gölge yazar aşama aşama kitabı kaleme alır, danışan ile Zoom üzerinden ya da telefon görüşmesi yaparak çalışmayla ilgili bilgilendirme yapar.
 • Hayalet yazar takvime göre eseri tamamlar.

Bütün bu aşamalar, birkaç ayda alır. Nitelikli bir esere sahip olmak istiyorsanız, bu eseri kitlelerin okunması en büyük arzunuz ise gölge yazarla iletişime geçmeniz gerekir. Ona zaman zaman yazdırmak istediğiniz konuyla ilgili bilgi vermelisiniz.

Gölge yazarlık yapan ünlü yazarlar da var

Gölge yazarlığı yalnızca editörler değil, yazarlar da yapmaktadır. Nitekim gerçek işi yazarlık olanların yazıyla ilgili deneyimlerinin bulunduğunu biliyoruz. Türkiye’de ve dünyada pek çok yazar, kendi eserlerinin yazmanın yanında başka yazarlara destek olmaktadır. Yani gölge yazar olarak çalışmaktadır.

Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde kimi tanınmış yazarlar selerce hayatlarını gölge yazarlık yaparak temin etmiştir. Bu durumun sebebi yazarlara verilen telif oranlarının genellikle az olması ve yayınevlerinin ödemeleri aksatmasıdır. Yazarlığın haricinde herhangi bir işi olmayan yazarlar da başkaları için kitaplar yazıp ek gelir elde etmeye yönelmiştir. Bu da oldukça doğal bir durum olarak karşılanmaktadır.

Gölge yazar ücretleri ne kadar?

Bilindiği gibi hayalet yazarlık, başka bir ifadeyle gölge yazarlık, bir başkası için, onun istediği kitabın yazılmasıdır. Çoğunlukla kurgusu veya genel çerçevesi danışan tarafından belirlenen veya çalışma planı hazırlanan kitaplar, danışanın iş yoğunluğu ya da zaman kısıtlılığından dolayı kitabı kaleme alamaması üzerine, bir gölge yazarla (gölge yazar/ghost writer) anlaşmak suretiyle yazdırılır.

En fazla merak edilen hususlardan biri de hayalet yazarlık ücretleridir. Bilhassa gölge yazarlıktan yararlanmak isteyenler, ücretleri de merak etmektedir.

Gölge yazar ücretleri kitabın niteliğine göre farklılaşır. Mesela; kurgusu eser sahibince hazırlanan bir eserle hiçbir biçimde kurgusu yapılmamış kitabın yazım ücretleri farklılaşır. Bir roman dosyasıyla bir araştırma dosyasını yazma ücreti birbirinden farklıdır. Bunun nedeni bir roman dosyasıyla bir araştırma dosyasının yazım şartları, kuralları ve gereken ön araştırmalar değişir.

Diğer taraftan yazılması talep edilen eserle ilgili olarak, kitabın hazırlanması aşamasındaki gözlemlerle ilgili harcamalar da ücret üzerinde etkili olacaktır. Mesela, bir roman için romanın geçeceği yerlerin gezilip görülmesi istenebilir. Gölge yazarlık yapan kişi, bu mekanlarda belli bir süre geçirip araştırma/gözlem yapmak durumunda kalabilir. Bütün bunlar, gölge yazarlıkla ilgili ücretler üzerinde oldukça etkili parametreler arasında yer alır.

Hangi türlerde kitap yazdırabilirsiniz?

Herkes yazar olmak ister. Kabul etmek gereki ki bu, çok doğal bir istektir. Çok büyük kitlelerin okuduğu, kitap fuarlarında imza günlerine katılan ve çeşitli söyleşilere davet edlen bir yazar olmak en büyük amacınız olabilir. Ancak bilmeniz gerekir ki bütün bunları gerçekleştirmek için üzerinde isminizin yazılı olduğu bir kitaba ihtiyacınız bulunmaktadır. Gölge yazarlık hizmetleri almanız halinde siz de bir kitaba sahip olabilirsiniz. Nitekim hayalet yazar sizi hayallerinize kavuşturur. Bunun yanı sıra hangi türlerde kitap yazdırabilirsiniz?

 • Roman
 • Öykü
 • Hayat hikayesi
 • Deneme

Gölge yazarlığın avantajları nelerdir?

Hayalet yazar ile çalışmanın birbirinden farklı pek çok avantajı vardır. Danışanlar için zaman harcamadan eser sahibi olmak en önemli avantajıdır. Bunun yanı sıra bir göle yazarla çalıştığınızda kitabınızın daha nitelikli olacağını, edebi türün kurallarına göre yazılacağını bilmelisiniz. Zaten gölge yazarla çalışanlar bunu dikkate almaktadır. 

Gölge yazarlar, bu işi profesyonel olarak yapan kişilerdir. Farklı kitap türlerini yazmayı bilmektedirler. Aldıkları eğitim de buna göredir. Üretecekleri eserler, danışanları tatmin edecek nitelikte olmaktadır. Dr. Korhan Altunyay ile çalışmanız halinde istediğiniz şartlarda, nitelikli bir esere sahip olabilirsiniz. 

Gölge yazar, sizin ne istediğinizi bazen sizden daha iyi bilir. Yani zihninizdeki kurguyu siz açıklarken hayalet yazar, bununla ilgili bir plan oluşturup size iletir. Dolayısıyla süreç daha da sağlıklı bir şekilde işler.

Gölge yazar ile çalışmalı mıyım?

Bütün bu alanlarda Dr. Korhan Altunyay’dan profesyonel gölge yazarlık desteği alabilirsiniz. Bunun için koraltunyay@hotmail.com elektronik posta adresine e-mail atabileceğiniz gibi 0-552-253-17-32 numaralı telefonu da arayabilirsiniz. Ayrıca golgeyazareditorlukhizmetleri Instagram hesabımını da takip edebilirsiniz.

Bizimle iletişim kurmak için tıklayınız.