Yazar koçu ve yazar koçluğu… Yazar koçları… Yazarlık çalışmaları… Yazar adaylarına verilen hizmetler… Yazarlığın temel ilkelerini öğrenme… Yazar olabilmek için yapılan çalışmalar… Yazarlık ve yazar koçluğu… Yazarlara verilen destekler… Yazarların motive olmasını sağlayan hususlar… Konuyla ilgili ayrıntılar, yazar koçluğu yapan modern Türk edebiyatı doktoru Korhan Altunyay‘ın yazında…

yazar-kocu

Yazar koçu ve yazar koçluğu

Yazar adaylarının ya da yazarlık konusunda yeni bilgiler kazanmak, yazı çalışmalarını profesyonel biriyle sürdürmek isteyenlerin en fazla ihtiyacı olan şey yanlarında, onlara destek verecek bir koçun bulunmasıdır. Koçluk, profesyonel bir destek hizmetidir. Yazar koçları, yazar adaylarını yazarlık sürecine hazırladıkları gibi onların konuyla ilgili diğer sorunlarıyla da ilgilenir. Bu çerçevede yazar koçunu şu tanımla verebiliriz:

“Yazar adaylarının yazarlık sürecinde ihtiyaç duyduğu her konuda destek aldığı profesyonele yazar koçu denir.”

Sadece yazar adayları için değil, bir iki kitap yayımlamış yazarlar için de koçluk, kendilerini daha da geliştirebilmeleri için çok gereklidir. Yazar koçları, kitabı yayımlanmış ama yeni kitabı için belli noktalarda desteğe gereksinim duyan yazarlara da hizmet vermektedir.

Yazarlık usta çırak ilişkisiyle ilerleyen bir süreçtir

Yazarlık, bir zanaattır. Her zanaatta olduğu gibi yazarlıkta da usta ile çırak arasında öğretmen ve öğrenci ilişkisine benzer bir ilişki olmalıdır. Hatta bazen yazar adayları bu öğretmen öğrenci ilişkisinden daha fazlasına da ihtiyaç duyabilmektedir. Yazar koçları, yazar adaylarına yol göstermek, onları yazarlık serüveninde daha ileri noktalara ulaştırmak için şu çalışmaları yapar:

  • Psikolojik destek
  • Ürünlerin (öykü, roman, masal vs.) değerlendirilmesi
  • Kuramsal anlatımlar
  • Reklam destekleri
  • Yayınevi danışmanlığı
  • Editöryal destekler
  • Genişletilmiş editörlük hizmetleri

Bütün bu hizmetler, bir yazar koçunun ustalığını sergilediği alanlardır. Yeni Türk Edebiyatı doktoru Korhan Altunyay, yazarlık konusundaki deneyimlerini ve bilgi birikimini kendisine başvuran yazar adaylarına aktarmakta, onlara yazarlık sürecinin en başından eser yayımlananan kadar destek vermektedir. Kurmacanın Gizemli Dünyası Yaratıcı Yazarlıkkitabını kaleme alan yazar, bir yazar adayının ya da kitabı yayımlanmış bir yazarın yazarlık sürecinde nelere ihtiyaç duyduğunu bildiği için farklı çalışmalar yapmaktadır. Zoom altyapısı kullanılarak ya da fiziki görüşmelerle gerçekleştirilen çalışmalarda yazar adayının eserleri değerlendirilmekte, gereksinim duyduğu alanlarda kendisini geliştirmesine destek olunmaktadır.

Yazarlık ve yazar koçluğu

Yazar koçluğu hizmetinden yararlanmak isteyenler, Dr. Korhan Altunyay’a kolaylıkla ulaşabilir. koraltunyay@hotmail.com elektronik posta adresinden ya da 0-552-253-17-32 numaralı hattan yazar koçu Korhan Altunyay’a ulaşmanız mümkün. Ayrıca konuyla ilgili olarak Korhan Altunyay’ın Instagram hesabını takip edebilirsiniz.