Roman yazma teknikleri nelerdir? İyi bir roman yazmak için hangi teknikleri kullanmak gerekir? Yazar koçluğu roman yazarken işe yarar mı? Gölge yazarlık… Gölge yazar… İyi bir roman ya da öykü yazmak istiyorsanız bu yazıyı okumalısınız.

Roman yazma teknikleri

Roman yazma teknikleri nelerdir?

Roman ve öykü yazmaya başlayanlar için en önemli problem, anlatı tekniklerini öğrenmek ve uygulamaktır. Dolayısıyla bu zorluk, yazar adaylarının birtakım kitaplar okumasını ve eğitimlere katılmasını sağlamıştır. Söz konusu kitaplar ve eğitimler, bir ölçüde yaratıcı yazar adaylarının gereksinimlerini karşılamaktadır. Ancak belli noktalarda yeterli gelmemektedir. Bunun için roman yazmaya başlamadan önce hem bol bol roman ve öykü hem de anlatı tekniklerini açıklayan kitaplar okumak gerekmektedir.

Roman nedir?

XVI. yüzyılda Don Kişot’la başlayan roman türü, bireyi, bireyin yaşadığı hayatı anlatan bir türdür. Birey, modern toplumda birtakım çelişkiler ve açmazlar yaşar, romancılar da modern bireyin bu taraflarını ortaya koyar. Üstelik bu tür, modern dönemde bireyin destanı olarak adlandırılmıştır.

“Roman, yaşamı ve yaşamın içindeki bireyi kendi doğallığı içinde aktarmaktır.”

Roman yazma teknikleri

Elbette roman yazmanın birtakım teknikleri vardır. Roman yazmaya başlayacak olan yazar adaylarının bu teknikleri öğrenmesi lazımdır. Mesela, anlatıcı ve bakış açısını bilmeden, olay örgüsü oluşturmadan, bazı anlatım tarzlarını olay çerçevesinde kullanmadan roman yazmak imkansızdır. Şimdi, roman yazma tekniklerini madde madde verelim:

  • En başta bir tema seçmeniz lazım. Tema, işin başında yazara yol gösterecektir.
  • Ne anlatacağınızı bir cümleyle özetlemelisiniz.
  • Ardından, o cümleyi bir olay örgüsü olarak genişletmeniz lazım.
  • Olayları akıcılaştırmak için çatışma ve merak unsurunu belirlemelisiniz.
  • Ayrıca birtakım sürprizler olmalı ki okuru şaşırtabilesiniz.
  • Anlatacağınız olaya göre bir anlatıcı ve bakış açısı seçmeniz gerekir.
  • Zaman ve mekanla ilgili birtakım belirlemelerde bulunmalısınız ki romanı yazarken zamansal bir hata yapmayasınız.
  • Başka metinlerden yararlanmanız da mümkün.

Bütün bu teknikleri uygulayıp da yazamıyor musunuz?

Roman yazma tekniklerini kullanmanız size için iyi bir roman yazmanızı sağlayabilir. Nitelikli bir roman yazmanız için yaratıcı yazarlık eğitimleri alıp, roman yazma tekniklerini anlatan kitaplar okuyabilirsiniz. Temel teknikleri öğrendikten sonra ileri yaratıcı yazarlık eğitimlerini içeren Dr. Korhan Altunyay’ın İleri Yaratıcı Yazarlık Kurmacaya Demir Atmak isimli kitaba da göz atabilirsiniz.

Roman yazarken yazar koçluğu yardımı almak istiyorsanız koraltunyay@hotmail.com e-mail adresinden ya da 0-552-253-17-32 nolu telefonu arayabilirsiniz.