Gölge Yazarlık Gizlilik Sözleşmesi Nedir?

Published By Korhan Altunyay

Published On 01/11/2022

Gölge yazarlık gizlilik sözleşmesi nedir? Hayalet yazarların danışanlarla yaptığı gizlilik sözleşmesi, danışan ile gölge yazarın hukukunu garanti altına almak için imzalanır. Bu sözleşme ile yapılacak olan işin genel çerçevesi madde madde belirlenir. Gölge yazarlık, bir bakıma gizlilik sözleşmesi ile yürütülen bir çalışmadır. Bu konuyla ilgili detayları ve merak edilenleri yazımızda verdik.

Gölge yazarlık gizlilik sözleşmesi

Gölge yazarlık gizlilik sözleşmesi nedir?

Hemen hemen her sektörde, bir sözleşme yapılır. Sözleşme, sözleşmeyi yapan tarafların hukuki durumunu gözetmek ortaya koyar. Tüm iş sektörlerinde, hizmet alanlarla hizmet verenler sözleşmeye yapmayı işlerin bir gereği olarak görürler. Türk Dil Kurumu’nun çevrimiçi Türkçe sözlüğünde “sözleşme” kelimesi şu anlama gelir:

“Hukuki sonuç doğurmak amacıyla iki veya daha çok kişinin, kuruluşun karşılıklı ve birbirine uygun irade beyanlarıyla gerçekleşen işlem, bağıt, akit, mukavele, kontrat.”

Kabul etmek gerekir ki gölge yazarlık çalışmalarında da gizlilik sözleşmesi oldukça önemlidir. Çünkü ortada danışanın bir başkasına yazdırdığı ve kendi adına yayımladığı bir metin var. Dolayısıyla bu işin mahiyetinin başkaları tarafından bilinmemesi gerekir.

Gizlilik sözleşmesi ne kadar önemlidir?

Gölge yazarların yaptığı işlerde gizlilik sözleşmesi oldukça önemli bir aşamadır. Bu aşama, danışanın hayalet yazar ile bir mutabakata vardığını gösterir. Nitekim danışan, daha önce böyle bir çalışma yaptırmadığı için çalışmanın neleri içerdiğini ve dışarıda bıraktığını öğrenir. 

Kuşkusuz, gölge yazarın kaleme aldığı roman, otobiyografi, biyografi, hatıra ya da öykü çalışmanın başından sonuna dek gizlilik içerir. 

  • Çalışmayla ilgili bilgiler, üçüncü kişi tarafından bilinmemelidir.
  • Danışan ile gölge yazar, yapılan işe sadık kalmalıdır.
  • Gölge yazarın yazdığı eser, işin özelliğine uygun olmalıdır.

Hayalet yazarlık gizlilik sözleşmesi, gerçekte gerçekleştirilen çalışmanın hukuksal bir niteliğe sahip olmasını temin eder. Üstelik ücret mukabilinde danışan, bir hizmet alıyorsa, bu tür bir sözleşme imzalamayı ister. Bu tür sözleşmelerin yerine sözlü anlaşmalar yapmak hak ve hukuku garanti altına almamaktadır. Bunun için sözleşmeyi imzalayan iki taraf da istedikleri konuları yazdıkları bir metin imzalamak suretiyle kendilerini hukuki manada garanti altına alır.

Gölge yazar arıyorsanız bize ulaşın

Gölge yazar arayanlar çağdaş Türk edebiyatı uzmanı Dr. Korhan Altunyay ile iletişime geçebilir. Bunun için koraltunyay@hotmail.com elektronik posta adresine e-mail ile başvurabilirsiniz. Bunun yanı sıra 0-552-253-17-32 nolu telefonu da arayabilirsiniz. yaratici_yazarlik_egitimi korhan_altunyay golgeyazareditorlukhizmetleri Instagram adresindeki hesapları da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir