Müzmin Yara: Yaralı erkek çocuklar… Korhan Altunyay… Mythos Yayınevi… Baba-oğul ilişkisi… Yaralı erkekler… Yaralı çocuklar… Çocukların babasıyla yaşadığı ilişkiler… Yaralı benlik… Ruhsal yaralar… Detaylar yazının ayrıntılarında….

Müzmin Yara

Müzmin Yara: Yaralı erkek çocuklar

Korhan Altunyay, yazdığı ikinci, yayımladığı ilk romanıyla dikkatleri üzerine çekti. Baba-oğul ilişkisi, ülkemizde hep sorunlu olmuştur. Yazar, bu romanında derin yaralara sahip, oğulların benliğinde hasarlar bırakan bir sorunu ele aldı ve gözler önüne serdi. Hem Türk edebiyatında hem de dünya edebiyatında baba-oğul ilişkisini ele alan pek çok roman ve öykü var. Bu romanların tümü, erkek evlatların babalarıyla yaşadığı türlü sorunlara parmak basıyor. Korhan Altunyay da romanın başkahramanı Çağatay Bey’i romanın merkezine koyup, söz konusu sorunu derinlemesine ve anlatıcıyı doğrudan konuşturarak ele alıyor.

Romanı öne çıkaran özellikler…

Romanın dikkatleri çeken pek çok farklı özelliği var ve bu özellikler Müzmin Yara’yı bireyi ele alan romanlar kategorisine dahil ediyor. Modernist bir perspektif seçen yazar, romanda yenilikler yapmayı da ihmal etmemiş.

  • Postmodern teknikler romana daha deneysel bir hava katıyor.
  • Kullanılan anlatıcı, anlatılanı hem ruhsal hem de fiziksel olarak net bir biçimde ortaya koyuyor.
  • Aynı zamanda bir yaratıcı yazarlık eğitmeni olan Dr. Korhan Altunyay, bu romanda kahramanla mekan ve nesneler arasında doğrudan ilişkiler kuruyor.

Roman, yüzyıllardır pek çok erkek evladın yaşamış olduğu bir dramatik durumu gözler önüne sererek kendini gerçekleştirmeye çalışan bir kahramanı çiziyor.

Yara içimizde

Müzmin Yara, içinde yara olan erkeklerin babalarıyla ilişkileri üzerinde çok da durulmayan bir sorun. Babasıyla yaşadığı sorunları gün yüzüne çıkaramayan erkek çocukların ruh dünyalarında bir boşluk olduğunu söylemek mümkün. Erkek çocuklar, yaşadıklarını anlatamıyorlar ve kendilerini sağaltmıyorlar. Yani hayatlarına doğrudan etkide bulunan babalarının oluşturduğu baskıları sırf erkek oldukları için dile getiremeyen erkek çocukların neler yaşadıklarını anlatan Müzmin Yara’nın emekli öğretmen olan kahramanı Çağatay Bey, içindeki sırlarla yaşamını yitiriyor. Peki nedir erkek çocukların yarası?

“Babalarından göremedikleri sevgi, babalarıyla yaşayamadıkları hayat.”

Yazar koçluğu ve gölge yazarlık da yapan Dr. Korhan Altunyay, babalarla oğullar arasındaki ilişkiyi ameliyat masasına yatırıyor.

Romanı saatın almak için tıklayınız.