Yaratıcı yazarlık dersi… Yaratıcı yazarlık dersleri… Yaratıcı yazarlık atölyesi… Yaratıcı yazarlık çalışmaları… Yaratıcı yazarlık atölyeleri… Yaratıcı yazarlık… Yaratıcı yazar… Yaratıcı yazma… Yaratıcı yazma çalışmaları… Yaratıcı yazma atölyesi… Yazarlık atölyesi… Detaylar bugünkü yazımızda.

yaratici-yazarlik-dersi

Yaratıcı yazarlık dersi

Yaratıcı Yazarlık Atölyesi başlıklı yazımız için tıklayabilirsiniz.

Yaratıcı yazarlık atölyeleri, öykü ve roman yazarı olmak isteyen yazar adayları farklı derslerle ve içeriklerle yetiştirmeyi amaçlayan aktivitelerdir. Bu eğitimlerin amacı, yazarlık becerisini geliştirmek ve yazarlık deneyimlerine yeni halkalar eklemek isteyen adaylara belli konularda bilgi vermek ve uygulamalar yaptırmaktır. Yaratıcı yazarlık dersi, yazarlığın öğrenilebilir bir şey olduğunu da gösterir. Atölyelerde genel olarak şu konular üzerinde durulur:

 • Kurgu ve sorunları
 • Kurmacanın özellikleri
 • Bir kurmaca nasıl oluşturulur?
 • Kurmaca ile kurmaca olmayan arasındaki farklar nelerdir?
 • Yazma teknikleri
 • Yazının kuramsal yönleri
 • Yazı ve yaratıcılık arasındaki ilişkiler
 • Yazının genel çerçevesi
 • Yaratıcılık nasıl geliştirilir?
 • Yaratıcılığın öykü ve roman yazarlığı üzerindeki etkileri
 • Yazarlığın farklı boyutları ve türleri

Yaratıcı yazarlık derslerinde bütün bu konular detaylı bir biçimde ele alınır ve adaylar, yazı çalışmaları ile daha kurgunun ana sorunlarıyla karşı karşıya getirilir. Zaten esas mesele de budur. Bir yazar adayının kurgunun temel meselelerini bilmesi ve bunları yazarken dikkate alması…

Yaratıcı yazma dersleri

Pek çok yaratıcı yazar adayı yaratıcı yazarlık derslerinin neler olduğunu merak etmektedir. Yaratıcı yazarlık derslerini şöyle tanımlayabiliriz:

“Yaratıcı yazarlık yolunda ilerlerken kurgu, kurmaca, ilham, olay kurgusu, anlatıcı ve bakış açısı, zaman, mekan ve düşünceyi geliştirme yöntemleri üzerine verilen dersler yaratıcı yazarlık dersleridir.”

Bu dersler, öykü ve roman pratikleri ile desteklenir. Yaratıcı yazarlık çalışmalarında pratik yapmak oldukça önemlidir. Zira bir yaratıcı yazar adayı, sadece kurmacanın teknik boyutlarını öğrenmemelidir aynı zamanda kuramsal bilgileri pratiğe dökmelidir. Ancak o zaman yaratıcı yazar adayı bir olay örgüsü nasıl kurulur; zaman, mekan ve nesnelerle kahramanlar arasındaki ilişkiler nasıl tesis edilir; hangi anlatıcı ve bakış açısısı seçilmelidir; karakterizasyon hangi metotlara göre yapılmalıdır gibi soruların yanıtlarını bulmuş olur.

Bizimle nasıl iletişim kurabilirsiniz?

Kurmacanın Gizemli Dünyası Yaratıcı Yazarlık kitabının sahibi Dr. Korhan Altunyay’ın açtığı atölyelere katılarak yazarlık deneyimlerinize yeni bir halka ekleyebilirsiniz. koraltunyay@hotmail.com elektronik posta adresinden ya da 0-552-253-17-32 nolu telefona WhatsApp mesajı yollayarak atölyelerimize katılmanız mümkün. Atölye duyuruları yaratici_yazarlik_egitimi Instagram hesabından yapılmaktadır. Siz de yazarlık becerilerinizi atölyelerimize katılarak geliştirebilirsiniz.