Yaratıcı yazarlık eğitimi… Yaratıcı yazar kimdir? Yazarlığın incelikleri… Yazarların dikkat etmesi gereken hususlar… Yazı süreci… Yazarlık aşamaları… Detaylar korhanaltunyay.com’da

yaratici-yazarlik-egitimi

Yaratıcı yazarlık eğitimi

Yaratıcı yazarlıkla ilgili eğitimler, yazar adayının yazma beceri ve kabiliyetini geliştirmek üzere gerçekleştirilen tüm çalışmaları içerir. Pek çok insan, yazma çalışmalarına büyük bir aşk ve şevkle başlar. Çalışmalarını belli bir düzen içerisinde sürdürür ancak bir süre sonra disiplinlerini kaybederek yazıdan kopar. Bu da yaratıcı yazar adaylarının yazma sürecinden kopmalarına neden olur. İşte bütün bunları önlemek üzere yazar adayları, yaratıcı yazarlık eğitimi alır ve bu eğitimler, onların yazı hayatlarının daha sağlıklı bir biçimde sürmesini mümkün kılar.

Yaratıcı yazar ne tür bir eğitimler alır?

Yaratıcı yazar adayları, farklı atölyelere katılır ve bu atölyelerde yazılarını daha nitelikli hale getirmek ister. Yaratıcı yazarlık eğitimleri genel olarak şu konular çerçevesinde yapılır:

  • Yaratıcı yazarlık nedir?
  • Kurgu ve kurmaca kavramları
  • Olay örgüsü/kurgusu
  • Anlatımıcı ve bakış açısı
  • Zaman
  • Mekan
  • Anlatım tarzları
  • Düşünceyi geliştirme yolları

Bütün bu başlıklar, başlangıç seviyesi yaratıcı yazarlık atölyelerinde anlattığımız konuları içerir.

Yazarlık eğitimleri önemli midir?

Yazarlık eğitimleri, diğer bütün eğitimler gibi oldukça önemlidir. Herhangi bir konuda eğitim alınmadan başarıyı yakalamak neredeyse imkansızdır. Yazarlık da böyledir. Belli bir eğitim alınarak gerçekleştirilen yazarlık çalışmaları, yazar adayının amacına daha kolay bir biçimde ulaşmasını sağlar. Bu yüzden yaratıcı yazarlıkla ilgili eğitim alınıp herkesin büyük bir keyifle okuyacağı bir yazar olmanız mümkündür. Yazarlık eğitimi, yazar adayına belli bir formasyon kazandırır, yazdıklarının niteliğine ilişkin geri dönüt almasını sağlar ve en önemlisi interaktif bir ortamda eserlerinin başka yazar adayları tarafından da değerlendirilmesiyle yeni bakış açıları kazanır.

Yazı çalışmalarında eğitimin önemi

Yazı çalışmalarını daha sağlıklı bir zeminde sürdürülmesi için aldığınız eğitim ve bu eğitimin niteliği oldukça önemlidir. Dr. Korhan Altunyay’ın Zoom üzerinden verdiği yaratıcı yazarlık eğitimleri, pek çok yazar adayının daha nitelikli öykü ve roman yazmasını sağlamıştır. Siz de söz konusu eğitimlere dahil olarak yazarlık sürecini daha sağlıklı bir biçimde sürdürebilirsiniz.