Yaratıcı yazarlık etkinlikleri… Yaratıcı yazma etkinlikleri… Yaratıcılık örnekleri… Yazarlık ve yaratıcılık… Yazma çalışmaları… Yaratıcı yazarlıkla ilgili yapılabilecek etkinlikler… Ne gibi yazı çalışmaları yapılabilir? Roman ve öykü etkinlikleri… Öyküye yaratıcı başlangıç… Yazarlık ve yazma çalışmaları… Bütün bu başlıklar Dr. Korhan Altunyay‘ın yazısında.

yaratici-yazarlik-etkinlikleri

Yaratıcı yazarlık etkinlikleri

Yaratıcı yazarlıkla ilgili çalışmalar, belli bir plan dahilinde ilerlemelidir. Etkinliklerin verimlilik arz etmesi ve istenen sonucu çok kısa bir süre içinde elde etmek için yaratıcı yazarlıkla ilgili etkinliklerde süreklilik çok önemlidir. Her yazar adayı ve yazarlığı profesyonel bir meslek olarak sürdürenler, çalışmalarının niteliğinin yükselmesi ve kurmaca tekniklerine uygun bir metin ortaya koymak için sürekli olarak farklı metinler okumalı ve yeni öyküler yazmayı denemelidir. Unutmamak gerekir ki yaratıcı yazarlık etkinlikleri profesyonellik gerektiren ciddi bir etkinliktir. Bunun için yaratıcı yazarlar, eğer başlangıç seviyesindeyseler muhakkak bir eğitim almalıdır. Yaratıcı yazarlık eğitimi veren pek çok atölye bulunmaktadır. Söz konusu atölyelerde pek çok yaratıcı yazma etkinliği yapılmaktadır. Bu etkinlikler;

  • Teorik bilgiler
  • Yaratıcılığın geliştirilmesi için yapılan çalışmalar
  • Öykü yazma etkinlikleri

şeklinde sıralanabilir. Tüm bu etkinlikler, yaratıcı yazarın verimliliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda yaratıcı yazara yaptığı çalışmalarda zorluk yaşamamasını da sağlar.

Yaratıcı yazarlık 

Yaratıcı yazarlık, yaratıcılığı ön plana alan bir yazarlık türüdür. Yazarın yeni bir dünyayı dille inşa etmesidir, dili kullanarak yaşadığı dünyadan farklı bir dünya yaratmasıdır. Yaratıcılığı zihinsel düzeyde gerçekleştiren yazar etkilendiği, tanık olduğu ya da bizzat dahil olduğu olayları belli bir kurguyla okura aktarır. Ürettiği metin, tanık ya da dahil olduğu olaydan farklılaşır, yeni bir mahiyet kazanır ki yaratıcı yazarlık çalışmalarında bu çok önemlidir. Bir yazar, gördüklerini ya da fail olarak içinde bulunduğu olayları aynen, olduğu gibi, hiç değiştirmeden aktarmamalıdır. Bu olaylara, mutlaka bireysel bir yorum katmalıdır. Bu noktada yaratıcı yazarlığı şöyle tanımlayabiliriz:

“Yaratıcı yazarlık, dili bir malzeme olarak kullanarak, soyut, varlığı tartışmalı, merkezsiz, ana çizgileri bu dünyanın varlıklarına benzese de yeni ve özgün bir dünya inşa etmektir.”

Atölyelerimize katılabilirsiniz

Kurmacanın Gizemli Dünyası Yaratıcı Yazarlık isimli kitabın yazarı Dr. Korhan Altunyay’ın atölyelerine katılarak yaratıcı yazarlık kabiliyetinizi geliştirebilir ya da roman ve öykü yazarlığına adım atabilirsiniz. Bizimle iletişim kurmak, atölyelerimize katılmak için koraltunyay@hotmail.com elektronik posta adrese e-mail yollayabilir, yaratici_yazarlik_egitimi Instagram adresini takip edebilirsiniz.