Yaratıcı yazarlık nedir? Yaratıcı yazar olmak için ne gibi çalışmalar yapmak gerekir? Yaratıcı yazarlığın incelikleri nelerdir? Yaratıcı yazarda bulunması gereken özellikler hangileridir? Yazar adayının yaratıcılık becerisini geliştirmesi için neler yapması lazımdır? Bütün bu bilgileri Dr. Korhan Altunyay‘ın aşağıdaki yazısında bulabilirsiniz.

yaratici-yazarlik-nedir

Yaratıcı yazarlık nedir?

Yaratıcı yazarlık, son günlerde popülerleşen bir konu haline geldi. Yazar olmak isteyenler, birtakım arayışlar içerisine girdiği için “yaratıcı yazarlık” kavramı öne çıkmaya ve araştırılmaya başlandı. Hatta öyle ki bu konuyla ilgili olarak bilimsel çalışmalar da yapılmakta. Yazmanın inceliklerini öğrenmek isteyen yazar adayları, yaratıcılık, yaratıcı yazarlık, yaratıcı yazma ve yazı becerileri konusunda bilgi, görgü ve yeteneklerini artırmak için okumalar yaparak ya da yaratıcı yazarlık konusunda eğitimler alarak kendilerini geliştirmeye çalışıyor. Bu çerçevede yazar adayları için en fazla dikkat çeken ve bilinmek istenen konu yaratıcı yazarlıktır. Peki yaratıcı yazarlık nedir?

“Yaratıcı yazarlık, yazı faaliyetlerini yaratıcı bir temele dayandırmaktır. Yeni bir dünya inşa etmek üzere roman ve öykü yazarlığı başta olmak üzere başka edebi türlerde de metinler üretmektir. Yaratıcılık becerisini işlevsel biçimde kullanarak ortaya ilişkiler ağı ve olayla bütünü çıkarmaktır.”

Yaratıcılık becerisinin en üst düzeyde kullanılması gereken yaratıcı yazarlık çalışmalarında yazar adayları, birbirinden farklı yazı egzersizleri yaparak yaratıcı yazarlık yolunda ilerler.

Yaratıcılık nedir, nasıl geliştirilir?

“Yaratıcılık” kavramı, yaratıcı yazarlıkla yakından ilişkilidir. Bir yazarın en fazla sahip olması gereken beceri yaratıcılıktır. “Yaratıcılık” kavramını farklı şekillerde tanımlamak mümkündür:

  • Öncekilerden benzersiz ve farklı bir ürün ortaya koymaktır.
  • Yeni bakış açıları geliştirmektir.
  • Sorunlara çözüm bulmak için farklı yöntemler kullanmaktır.
  • Var olanın eksik ve sorunlu taraflarını görmektir.
  • Bireyin kendini yenilemesi, eski halinden hoşnutsuzluk dumasıdır.
  • İki ayrı parçayı karşılaştırabilmek, aralarındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarabilmektir.
  • Olanla yetinmemek, yeni imkanlar aramaktır.
  • Gözlem kabiliyetini üretim yapmak üzere kullanmaktır.

Yaratıcı yazar olabilmek için neler yapılmalıdır?

Günümüzde, yaratıcı yazar adaylarının belki de en fazla sorduğu soru budur: Yaratıcı yazar olabilmek için neler yapılmalıdır? Yaratıcı yazar olabilmek için yapılması gereken ilk şey, bol bol roman ve öykü okumaktır. Roman ve öykü okumak yaratıcılığı benzersiz bir biçimde geliştirir. Bunun yanı sıra roman ve öyküyle ilgili kuramsal kitaplar okumak da yaratıcı yazarlık yolunda atılacak adımlardan biridir. Elbette bir başka girişim de yaratıcı yazarlık eğitimleri almaktır. Dr. Korhan Altunyay‘ın Zoom altyapısını kullanarak verdiği yaratıcı yazarlık eğitimleri, yakın zamanda İstanbul’daki bir merkezde yüz yüze eğitimler şeklinde devam edecektir.

Detaylı bilgi almak için koraltunyay@hotmail.com e-mail adresine elektronik posta yollayabileceğiniz gibi 0-552-253-17-32 nolu telefonu da arayabilir, WhatsApp mesajı yollayabilirsiniz.