Gölge yazarlık nedir? Gölge yazar ne yapar? Gölge yazarların özellikleri nelerdir? Gölge yazar… Hayalet yazar… Yazar koçu… Yazar koçluğu… Yazarlık… Yazarlık kursu… Gölge yazarlıkla ilgili bilmek istediğiniz her şey Korhan Altunyay‘ın bu yazısında…

Gölge yazarlık

Gölge yazarlık nedir?

Hayalet yazar ya da yazar koçu olarak da bilinen gölge yazar, yazmak isteyip de yazamayan, yazdığı halde profesyonel destek arayan, yaratıcı fikirlere ve hayallere sahip olup da roman ya da öyküsünü yazamayan kişilere destek sunar. Gölge yazarlar, vekaleten yazarlık yapan kişilerdir. Yani yazma evresinde bu hizmeti isteyenlere destek verir. İsterseniz, gölge yazarlığı tanımlayalım:

“Gölge yazarlık, yazma arzusuna sahip olan, fikirlerini yazıyla ifade edebilen ama yaratıcı olamayan, kendini tam olarak ifade edemeyen kişilere yazma desteği veren kişilerdir.”

Hayalet yazarlık yapan kişiler, yazı ile doğrudan ilişki kuramayan ama her zaman içinde yazma arzusu bulunan kişilere yardımcı olur.

Gölge yazar ne yapar?

Yazar koçu, birbirinden farklı yazma işlemini yapan kişilerdir. Bir yazar koçu, esas itibarıyla şu hizmetleri verir:

  • Yazarlık hevesine sahip olan kişilerin yerine yazar.
  • Yazmış olan ama kompozisyon yeteceği bulunmayan, kendini tam olarak ifade edemeyen kişilere yardımcı olur.
  • Tamamlayıcı editörlük yaparak har hacimli bir metni, geniş hacimli bir metin haline getirir.
  • Her adımda, yazarlıkla ilgili bilgilerini kendisinden hizmet isteyen kişilere destek olur.

Batı’da profesyonel bir meslek olarak icra edilen yaratıcı yazarlık, Türkiye’de de gün geçtikçe rağbet gören bir alan olmuştur. Gerek yazar olmak gerekse yazdıklarının tamamlanmış bir metin olmasını isteyenlerce ilgi gören sektördür.

Niçin bizi tercih etmelisiniz?

Eğer bir gölge yazar arayışı içerisindeyseniz çalışacağınız kişide bazı nitelikler aramalısınız. Bunların ilki, çalışacağınız kişinin yayımlanmış bir kitabının bulunmasıdır. Eğer gölge yazar, bir kitap yazdıysa ya da bilimsel bir çalışma yaptıysa (yüksek lisans, doktora) size gerçek bir yazar gibi yaklaşacaktır. Korhan Altunyay, Modern Türk Edebiyatı alanında doktora sahibi bir yazardır ve yayımlanmış iki kitabı ile pek çok yazısı vardır. Eğer siz de yaratıcı bir fikre ya da hayale sahipseniz bizi gönül rahatlığıyla arayabilirsiniz.