Yazar koçluğu nedir? Ne işe yarar? Yazar koçları ne tür çalışmalar yapar? Bir yazar koçu ile danışanın arasındaki ilişki ne şekilde devam eder? Bütün bu soruların yanıtı aşağıdaki yazımızda…

yazar-koclugu-nedir

Yazar koçluğu nedir?

Yazmak, uzun ve zahmetli bir serüvendir. Her yazar, yola çıktığında birtakım engeller ve zorluklar ile karşılaşır. Bu da oldukça doğaldır. Yazar koçları, yazma konusunda sıkıntılar yaşayan ve destek almak isteyen kişilere yardımcı olan kişilerdir. Peki, yazar koçu ne iş yapar?

“Yazar koçu, yazarın veya yazar adayının nitelikli yol arkadaşıdır. Ne önünden giden ne de arkasından gelendir. Yazım süreci boyunca yazara eşlik eder. Yazar koçluğu görevini üstlenen kişi, yazarın veya yazar adayının olası çıkmazlarında, moral ve motivasyon düşüklüklerinde, proje başlangıç ve devam eden süreçteki eşik noktalarında yazara rehberlik eder.”

Yazar koçu, diğer koçluk hizmetlerinde olduğu yazar adayına, yazı çalışmalarının başından sonuna dek yardımcı olur.

Ne işe yarar?

Yazar koçluğu, yazarken kendisine yol arkadaşı arayan yazarlara, eserin her aşamasında yardımlarda bulunan, desteğini esirmeyen kişilerin yaptığı iştir. Yazar koçu, yazım süreci boyunca danışana şu konularda yardımcı olur:

  • Yazma konusunda danışanı destekler.
  • Hangi konular üzerine yazabileceğini söyler.
  • Yazma teknikleri ile ilgili bilgiler verir.
  • Zoom ya da başka bir altyapı üzerinden başvuran kişi ile zaman zaman toplantı yaparak eserin ne durumda olduğu konusunda istişarelerde bulunur.
  • Yazma sürecinin planlanmasını sağlar.
  • Editöryal konularda danışana desteklerde bulunur.
  • Kurgu konusunda bilgilerini esirgemez ve eserin kurgusunun oluşmasına yardım eder.
  • Danışanın yazı ile ilgili tüm sorunlarıyla ilgilenir.
  • Eserin tamamlanmasının ardından reklam ile ilgili girişimlerde bulunabilir.
  • Danışanın yayınevleri ile ilişkisinde desteklerde bulunur.

Yazar koçluğu hizmetlerinden kimler yararlanabilir?

Yazı hayatına girmek, yazılarını okurlarla buluşturmak isteyen herkes yazar koçluğu hizmetinden yararlanabilir. Profesyonel bir hizmet olan yazar koçluğu hizmetinden yararlanmak isteyenler, eserin yazım sürecinin hangi aşamasında olduğu önemli olmadan başvuruda bulunabilir. Bu hayatta benim de bir eserim olsun, ben de bir okur kitlesine sesleneyim diyen herkes yazar koçlarından destek alabilir.

Yazar koçuyla nasıl iletişime geçersiniz?

Yazar koçluğuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak, yazı sürecinde bir uzman desteğini arkanızda hissetmek ve başarılı bir yazar olmak için koraltunyay@hotmail.com’a elektronik posta atabilir ya da iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.